Canon EOS 7D Mark II - test funkcji wideo

Specjalnie dla Fotoblogia.pl sprawdziliśmy funkcje filmowe najnowszej lustrzanki cyfrowej Canon EOS 7D Mark II.

© intermedio

Canon EOS 7D Mark II — szybki, wytrzymały i bez konkurencji [test]

Nowa matryca o rozdzielczości 20 Mpx, prędkość do 10 kl./s, autofokus z 65 punktami krzyżowymi, który również dobrze radzi sobie w trybie Live View,…

Wykonanie i funkcje filmowe

Korpus jest bardzo dobrej jakości. Kamera trzyma się pewnie, a rozkład przycisków jest dobrze przemyślany i w gruncie rzeczy, poza nowym przyciskiem funkcyjnym, bardzo podobny do modelu Canon 5D Mark III.

Canon EOS 7D Mark II ma nową matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 20,2 megapiksela, która współpracuje z aż dwoma procesorami Digic 6. Ten duet umożliwia fotografowanie i filmowanie z czułością w zakresie ISO 100–16000 (rozszerzalne do ISO 51200). Canon 7D Mark II wyróżnia się możliwością rejestrowania obrazu w rozdzielczości Full HD przy 24/25/50/60 kl/s. Filmy są zapisywane w formatach MOV i MP4 z kompensacja IPB oraz ALL-I. Dużym plusem jest też możliwość wypuszczenia nieskompresowanego sygnału HDMI w formacie 4:2:2 wraz z dźwiękiem, a także gniazda na mikrofon i słuchawki.

Menu jest bardzo rozbudowane, ale zbyt zagnieżdzone. Osoby pracujące 
na co dzień z rejestrowaniem obrazu mogą być lekko poirytowane przeskakując po kilkukrotnie zagnieżdżonych zakładkach dla drobnej zmiany w parametrach.

Ekran podglądowy do zdjęć jest jak najbardziej w porządku, jednak do zastosowań filmowych radzimy skorzystać z zewnętrznego monitora, gdyż ten wbudowany nie ma możliwości odchylenia oraz w pełnym słońcu odbija światło. Jak zwykle w tego typu lustrzance standardowo nie jest wyposażony w kurtynę. Podgląd histogramu jest niezbędny, jednak jego umiejscowienie i rozmiar budzą wątpliwości.

Obraz wideo i autofokus

Obraz rejestrowany przez lustrzankę Canon EOS 7D Mark II jest bardzo wysokiej jakości. Barwy są naturalne, balans bieli dobrze oddany. Lustrzanka nie ma też problemów z pomiarem ekspozycji. Obraz nagrany w katkarzu 50 kl./s w celu zwolnienia o 50% wygląda bardzo dobrze i co do tego nie mamy żadnych zastrzeżeń. Z resztą, sami oceńcie w naszym wideoteście.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Canon EOS 7D Mark II otrzymał nowy system hybrydowego Dual CMOS AF. Ustawienia ostrości w podglądzie na żywo czy w trakcie filmowania jest szybkie, celne, płynne. System pracuje z dużą kulturą, nie szarpie. W trybie servo aparat nie miał żadnego problemu ze śledzeniem wskazanego punktu. Szkoda jednak, że tryb ten nie działa przy 50 kl./s, a jedynie 25 kl./s.

Szumy

Praca na wysokich czułościach ISO nie stanowi dla tego modelu problemu. Obraz do wartości ISO 2500 jest bardzo dobrej jakości, a ilość szumów jest na poziomie dopuszczalnym.

Rolling shutter

Test rolling shutter wypadł bardzo dobrze w porównaniu do testowanych wcześniej modeli Canon 5D Mark III i Sony A7S. Odchylenie budynku od pionu wynosi około 6 stopni. Dla porównania Sony A7S daje ok. 11 stopni, a Canon 5D Mark III ok. 7 stopni.

Korekcja barwna

Korekcja barwna plików generowanych przez Canona 7D Mark II jest łatwa i przyjemna. Ilość zapisanych danych jest wystarczająca do uzyskania założonej tonacji barw bez konieczności nadwyrężania procesorów naszych komputerów.

Podsumowanie

Canon 7D Mark II to świetna propozycja dla osób poszukujących sprzętu zapewniającego bardzo dobrej jakości obraz w dobrych jak i złych warunkach oświetleniowych. Omawiany korpus na tyle często nas pozytywnie zaskakiwał, że sami żałowaliśmy iż jego premiera nie odbyła się wcześniej, kiedy sami poszukiwaliśmy tego typu sprzętu. Szczerze polecamy ten model z uwagi na klatkarz w rozdzielczości Full HD, pracę z wysokimi czułościami ISO oraz świetny AF. Nie obyło się oczywiście bez rzeczy, które nas zdziwiły typu: tryb AF w trybie servo jedynie dla 25 kl./s czy rozbudowane menu, w którym można się zgubić. Pamiętamy jednak, że Canon 7D Mark II to głównie lustrzanka, a jego opcje video do świetny dodatek.

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy lustrzanek

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Ring flash w wersji light - test nakładki RoundFlash Canon EOS 7D Mark II - szybki, wytrzymały i bez konkurencji [test] iPhone 6 - świetny aparat ze sprytnie ukrytymi wadami [test] Olympus Stylus TOUGH TG-3 – trzecie życie twardziela [test] Fujifilm X30 - retro i premium jeszcze lepiej połączone [test] Panasonic Lumix LX100 - wszystko, czego potrzebujesz od aparatu kompaktowego [test] One by Wacom - jak sprawuje się tani tablet z Biedronki [pierwsze wrażenia] Nikon D750 - współczesna lustrzanka pełną klatką [test] Olympus PEN E-PL7 - godny kontynuator serii [test] Olympus M. Zuiko Digital 40-150 mm PRO - pierwsze wrażenia Sony A7S - postrach ciemności i mistrz kinematografii [test] Fujifilm X100T – 7 ważnych zmian, które mogliście przeoczyć Zeiss Otus 85mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe Sony A5100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe Fujifilm X-T1 Graphite Silver. Czy ma coś więcej, niż nowy kolor obudowy? FujiFilm FinePix X30 - zdjęcia przykładowe Canon EOS 7D Mark II - sprawdzamy Live View AF i prędkość 10 kl./s Panasonic Lumix CM1 - najlepszy smartfon fotograficzny? Nasze pierwsze wrażenia Olympus PEN E-PL7 - pierwsze wrażenia Srebrny Olympus OM-D E-M1 i nowy obiektywy 40-150 mm f/2,8 PRO na zdjęciach Panasonic Lumix GM5 - pierwsze wrażenia Nikon D750 - przykładowe zdjęcia Panasonic Lumix LX100 - pierwsze wrażenia Samsung NX1 - pierwsze wrażenia + wideo

Popularne w tym tygodniu:

Feiyu Tech Vimble 2 - gimbal i selfie stick w jednym [wideotest]